Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady ogólne zamiast odwrotnego obciążenia

17 sierpnia 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Sprzedawca wyrobów stalowych, który błędnie wykazał na fakturze 23-proc. VAT, powinien wystawić jej korektę. Zgodnie ze zmieniającym się podejściem fiskusa nie musi czekać na potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę.

Spółka (podatnik VAT czynny) sprzedaje innym podatnikom VAT czynnym m.in. wyroby stalowe wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, objęte mechanizmem „odwrotnego obciążenia". Przez pomyłkę dostawa towarów, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 24.10.61.0 – Pręty walcowane na gorąco, w nieregularnie zwijanych kręgach, ze stali niestopowej, została opodatkowana na zasadach ogólnych. Spółka błędnie wystawiła fakturę z wykazanym VAT obliczonym według stawki 23 proc. Dostawa tego towaru i wystawienie faktury miało miejsce w maju 2016 r., natomiast pomyłka została zauważona w sierpniu 2016 r. W tym samym miesiącu spółka wystawiła fakturę korygującą. Korekta faktury polegała na zmianie stawki 23 proc. na „odwrotne obciążenie". Korekty te nie spowodowały zmiany podstawy opodatkowania. Jak spółka (sprzedawca) powinna rozliczyć fakturę korygującą? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami VAT są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1c ustawy o VAT (zastrzeżenie to nie dotyczy wyrobów stalowych będących przedmiotem obrotu przez spółkę), jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10524

Wydanie: 10524

Spis treści
Zamów abonament