Nadgodziny to chleb powszedni Polaków
Aż trzech na czterech polskich zatrudnionych pracuje w godzinach nadliczbowych. Ponad 60 procent z nich narzeka na jakieś dolegliwości związane z pracą.
Dla większości Polaków ośmiogodzinny dzień pracy to tylko teoria. W praktyce trzech na czterech pracowników przekracza standardowy 40-godzinny tydzień pracy o kilka, a niekiedy kilkanaście godzin – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Hays Poland, do którego dotarła „Rzeczpospolita".
Internetowa ankieta, która objęła niemal 1,5 tys. pracowników, wykazała, że w nadgodzinach pracują zatrudnieni na pełny etat, na pół etatu, samozatrudnieni, a nawet studenci (choć ci nieco rzadziej).
Ponad połowa zabiera pracę do domu, a niewiele mniej nadgania zaległości w weekendy. Rekordziści (6 proc. badanych) mówią o 20–25 dodatkowych godzinach tygodniowo.
Deficyt fachowców
– Dużo obowiązków i szybkie tempo pracy sprawiają, że tzw. niewyrabianie się staje się powszechnym zjawiskiem. Źródeł tej sytuacji można upatrywać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta