Nie każda czynność prawnika – przedsiębiorcy podlega VAT
Radca prawny prowadzący kancelarię nie musi fakturować wynagrodzenia otrzymywanego w ramach umowy zlecenia zawartej ze stowarzyszeniem, jeśli działa pod kierownictwem zlecającego i nie odpowiada wobec osób trzecich.
Czy wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu umowy zlecenia zawartej ze stowarzyszeniem świadczącym nieodpłatną pomoc prawną należy opodatkować VAT i udokumentować fakturą? – pyta czytelnik.
Na tak postawione pytanie odpowiedziała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 21 czerwca 2016 r. (ILPP1/ 4512-1-250/16-4/HW).
Z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o VAT wystąpiła osoba fizyczna. Radca prawny będący podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem jest świadczenie usług prawnych, otrzymał propozycję współpracy na podstawie umowy zlecenia. Zleceniodawcą jest stowarzyszenie działające na podstawie ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie świadczące nieodpłatną pomoc prawną zgodnie z przepisami ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
Przedmiotem współpracy będzie udzielanie przez radcę prawnego porad w prowadzonych przez stowarzyszenie punktach nieodpłatnej pomocy prawnej. Porady będą udzielane na rzecz osób uprawnionych do pomocy społecznej z powodu m.in. niepełnosprawności i przemocy w rodzinie, młodzieży do 26 roku życia, kombatantów, osób powyżej 65 roku życia, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz w przypadku każdego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta