Za wstrzymanie pracownikowi urlopu trzeba zapłacić
Z własnej inicjatywy szef może przesunąć etatowcowi datę urlopu wypoczynkowego, gdy przemawiają za tym ważne powody w organizacji pracy. Muszą być one nagłe i nieznane przy starcie wolnego.
Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego może nastąpić nie tylko na wniosek zatrudnionego umotywowany ważnymi przyczynami (art. 164 § 1 kodeksu pracy). Jest to też dopuszczalne ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, gdyby absencja podwładnego miała poważnie zakłócić tok pracy. Taką ewentualność przewiduje art. 164 § 2 k.p. To pracodawca ocenia okoliczności uzasadniające zmianę czasu wypoczynku. Za taką modyfikacją przemawiają jedynie ważne względy z punktu widzenia organizacji pracy. Przykładowo są to: niezapowiedziana kontrola, w trakcie której powinien być obecny pracownik mający wtedy zaplanowany urlop czy choroba innego etatowca. Jeżeli zatem przy planowaniu urlopów pojawią się zdarzenia możliwe do przewidzenia, szefowi nie wolno dokonać jakichkolwiek zmian.
Co z wydatkami
W doktrynie powszechnie przyjmuje się, że w drodze analogii są podstawy do zastosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta