Trzeba ustalić wysokość danin lokalnych na następny rok
Rok 2017 jest kolejnym, w którym maksymalne stawki kwotowe większości podatków i opłat lokalnych maleją. Oznacza to dla gminnych organów konieczność dokładnego przeanalizowania obowiązujących na ich terenie stawek podatkowych i wprowadzenie niezbędnych korekt.
Uchwały podatkowe na 2017 r. rady gmin powinny podjąć jak najwcześniej. Pamiętając o zachowaniu odpowiedniego – wynoszącego, co najmniej 14 dni - vacatio legis. Szczególną uwagę należy także zwrócić na datę wejścia w życie tych uchwał, tak, aby posiadała ona moc obowiązującą od 1 stycznia 2017 r.
Natomiast, jeżeli radni zdecydują się na podejmowanie uchwał wprowadzających na terenie gminy zwolnienia w podatkach i opłatach lokalnych, to mogą to być tylko zwolnienia odnoszące się do przedmiotu opodatkowania. Władze lokalne nie mają, bowiem kompetencji do wprowadzania zwolnień podmiotowych, czyli określania, kto może ze zwolnienia korzystać. Nie mogą też wprowadzać zwolnień mieszanych, wskazujących, kto w stosunku, do jakich przedmiotów objęty jest zwolnieniem.
Drugi rok obniżki
Zgodnie z przepisami ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych górne granice stawek kwotowych podatku od nieruchomości, od środków transportowych oraz opłat lokalnych ulegają corocznej zmianie na następny rok podatkowy. Taka zmiana – od 2007 r. - może polegać zarówno na podwyższeniu stawek maksymalnych danin lokalnych na kolejny rok, jak również na ich obniżeniu.
O ile sytuacja, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta