Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozumienie nie zmniejsza uprawnień zwalnianego

27 września 2016 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

Rozwiązanie umowy po urlopie bezpłatnym wymaga rozliczenia należnego urlopu wypoczynkowego i części wynagrodzenia, choćby dotyczyło to jednego przepracowanego dnia.

Do 27 października pracownica jest na urlopie bezpłatnym udzielonym od połowy ubiegłego roku. Złożyła pismo dotyczące rozwiązania umowy za porozumieniem stron z 28 października. Czy jeżeli się zgodzimy, to tego dnia będzie musiała stawić się do pracy? Czy możemy przesunąć tę datę? – pyta czytelnik.

Podstawą porozumienia stron jest zgodna wola wyrażona przez pracodawcę i pracownika (oświadczenie woli) co do takiego właśnie sposobu rozwiązania umowy o pracę oraz przede wszystkim terminu, w jakim ma to nastąpić. Może to również objąć dalsze warunki, np. obowiązek wykorzystania przez etatowca urlopu wypoczynkowego do dnia zakończenia stosunku pracy.

Na rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron zgodę muszą wyrazić obie strony. Niezależnie od tego, kto wychodzi z propozycją zakończenia współpracy w takiej formie, druga strona (w opisanym przypadku jest to pracodawca) musi wyrazić zgodę, aby umowa uległa rozwiązaniu.

Kiedy zakończenie

Do oferty rozwiązania umowy za porozumieniem należy stosować odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego (art. 66 i następne). Oznacza to m.in., że złożona przez pracownicę propozycja rozwiązania umowy wiąże ją do dnia, który oznaczyła w tym piśmie jako termin odpowiedzi. Jeśli nie wskazała terminu, to jej propozycja wiązać będzie, gdy nie zostanie przyjęta przez pracodawcę niezwłocznie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10559

Wydanie: 10559

Spis treści
Zamów abonament