Nieodpłatna służebność gruntowa nie podlega opodatkowaniu
Ustanowienie służebności gruntowej na rzecz Skarbu Państwa nie jest związane z prowadzoną przez gminę działalnością gospodarczą, tylko z działalnością komendy powiatowej Policji, której budynek ma być wybudowany.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 8 czerwca 2016 r. (IBPP1/4512-168/16/MS) kwestię opodatkowania czynności ustanowienia przez gminę nieodpłatnej służebności gruntowej na rzecz Skarbu Państwa. Na wniosek starosty jako organu reprezentującego Skarb Państwa, gmina darowała Skarbowi Państwa grunty, z przeznaczeniem pod budowę podległej staroście nowej siedziby komendy powiatowej Policji. W umowie strony zobowiązały się do wzajemnego nieodpłatnego ustanowienia służebności gruntowej przejazdu i przechodu – gmina na rzecz Skarbu Państwa po działkach należących do niej i Skarb Państwa na rzecz gminy, po działkach należących do niego. Po zaprojektowaniu budynku siedziby komendy powiatowej Policji, gmina zrezygnowała jednak z roszczenia o ustanowienie służebności gruntowej przez Skarb Państwa. Do zrealizowania pozostało zatem jedynie ustanowienie służebności Skarbowi Państwa po działkach należących do niej.
Gmina zapytała, czy ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej na rzecz Skarbu Państwa będzie po jej stronie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Sama stanęła na stanowisku, że czynność taka będzie podlegała opodatkowaniu. Wskazała na art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta