Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo jako wspólne dobro

27 września 2016 | Publicystyka, Opinie | Paweł Soloch

Bohaterskie czyny Polaków podczas wojny dokonywane były za zgodą i zgodnie z wolą Polskiego Państwa Podziemnego – pisze szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Państwo polskie istnieje. Forma tego istnienia została dostosowana do warunków, w jakich znalazł się kraj". Te słowa wypowiedział Marian Borzęcki, członek władz podziemnej Polski, do Jana Karskiego – kuriera tajnego państwa polskiego.

Wspomnienia Karskiego „Story of a Secret State" wydane zostały w USA w nakładzie 360 tys. egzemplarzy jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej. Obok wstrząsającego opisu dokonywanej przez Niemców na terenie Polski zagłady Żydów, są wielkim świadectwem istnienia i ciągłości państwa polskiego mimo druzgocącej klęski i okupacji kraju przez obce wojska.

W 1939 r. państwo polskie zostało zmiażdżone, jego symbole zatarte, a uosabiający je przedstawiciele: działacze polityczni, urzędnicy, nauczyciele, funkcjonariusze, byli publicznie upokarzani i eliminowani: przykładem tego choćby zesłani do Sachsenhausen profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego czy kilkuset policjantów bestialsko wymordowanych tuż po kapitulacji Lwowa (to jedno z wielu zdarzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10559

Wydanie: 10559

Spis treści
Zamów abonament