Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlecenia i usługi do negocjacji

27 września 2016 | Administracja | Katarzyna Borowska

Wynagrodzenia | Już od 1 września mogą rozpoczynać się rozmowy o zmianach umów w związku z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej .

Katarzyna Borowska, radca prawny

Rewolucja w sposobie ustalania wynagrodzenia przy zleceniach i usługach nadejdzie 1 stycznia 2017 r. – w związku z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej. Ale już od 1 września tego roku, jest otwarta furtka do negocjacji umów. Dotyczy to także tych kontraktów, w których jedną ze stron są organy administracji publicznej.

Minimalna stawka godzinowa

1 stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać przepisy o minimalnej stawce godzinowej – może to być około 13 zł. (12 zł zwaloryzowane w związku ze zwiększeniem płacy minimalnej). Wprowadził je Sejm nowelą z 22 lipca 2016 r. – o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw.

Godzinowa stawka minimalna ma być stosowana dla osób fizycznych nieprowadzących działalności i tzw. samozatrudnionych, (czyli prowadzących działalność, ale niezatrudniających pracowników) realizujących zlecenia lub usługi dla przedsiębiorców i „innych jednostek organizacyjnych". Nie będzie więc dotyczyła umów zawieranych wyłącznie między osobami fizycznymi.

Nowelizacja koryguje także zasady obliczania samego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Likwiduje, bowiem możliwość wypłacania osobie, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10559

Wydanie: 10559

Spis treści
Zamów abonament