Do sieci szpitali powinny wejść placówki prywatne
Sieć szpitali? Tak, ale dopasowana do potrzeb pacjentów i obejmująca także placówki prywatne – uważają eksperci Pracodawców RP.
Sprawnie działająca sieć szpitali z gwarancją kontraktu z publicznym płatnikiem zapewni dostęp do skutecznego leczenia. Lokalizacja placówek i oferta procedur medycznych powinna być jednak uzależniona od faktycznych potrzeb mieszkańców regionu. Zgodnie z przedstawionym w lipcu przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła dokumentem „Strategia zmian systemu ochrony zdrowia", w którym zapisano założenia reformy, płatnik, który zastąpi Narodowy Fundusz Zdrowia, zagwarantuje fundusze tylko placówkom skupionym w sieci szpitali. Sieć ta, zdaniem ekspertów, nie powinna ograniczać się tylko do placówek publicznych.
Dziś często zbyt rozbudowane placówki oferują procedury medyczne, na które nie ma dużego zapotrzebowania na danym terenie, generując koszty. Tak jest m.in. z oddziałami położniczymi, które odbierają poród raz na kilka dni, a mimo to utrzymują całodobowy dyżur zespołu położniczego i neonatologicznego, czy oddziałami pediatrycznymi na terenach, gdzie nie przybywa dzieci. W dostosowaniu panoramy polskich szpitali do potrzeb pacjentów pomoże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta