Wykonawca nie zakwestionuje wyboru najkorzystniejszej oferty
W postępowaniach poniżej progów unijnych nie można powoływać się na wybór najkorzystniejszej oferty, z uwagi na zaniechania zamawiającego. Tak orzekła Krajowa Izba Odwoławcza na podstawie nowych przepisów Prawa zamówień publicznych.
W dniu 28 lipca 2016 r. weszła w życie ustawa z 22 czerwca 2016 r. zmieniająca Prawo zamówień publicznych (dalej ustawa PZP). To największą dotychczas nowelizacja tej ustawy.
Odwołania poniżej progów
Na podstawie zmienionych przepisów, wykonawcy biorący udział w postępowaniach o wartości poniżej progów unijnych, uzyskali możliwość wniesienia odwołania wobec czynności wyboru najkorzystniejszej oferty – art. 180 ust. 2 pkt 6) ustawy PZP. Jest do dość znacząca zmiana, ponieważ przed nowelizacją wykonawca, który chciał zakwestionować w tego typu postępowaniach wybór oferty najkorzystniejszej, mógł skorzystać jedynie ze środka ochrony prawnej przewidzianego w art. 181 ustawy PZP, tj. informacji dla zamawiającego o czynności niezgodnej z prawem (dalej informacja). Jednak informacja jako instytucja uzależniona wyłącznie od dyskrecjonalnego uznania zamawiającego, kwalifikowana jest jako środek niezapewniający należytej ochrony interesów wykonawców.
Dlatego też sądzono, że na skutek wprowadzenia do art. 180 ust. 2 ustawy PZP pkt 6), doszło niejako do zrównania postępowań podprogowych i postępowań powyżej progów w zakresie możliwości „dochodzenia sprawiedliwości" przez wykonawców przekonanych, że oferta wybrana przez zamawiającego jako najkorzystniejsza podlega odrzuceniu lub złożona została przez wykonawcę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta