Zmiany w zamówieniach publicznych
Większość przepisów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych weszła w życie 28 lipca. To, jak je stosować w praktyce, na podstawie kazusów, wyjaśnia Monika Kucharczyk radca prawny, kierująca praktyką zamówień publicznych w kancelarii Bird & Bird.
Kazus 1
Informacje z otwarcia ofert na stronie internetowej
Przetarg ponadprogowy na roboty budowlane. Zamawiający po otwarciu ofert zamieścił na swojej stronie internetowej m.in. firmy oraz adresy wykonawców, którzy złożyli oferty w terminie. Czy działanie zamawiającego było poprawne?
Tak, działanie zamawiającego było poprawne. Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (ustawy PZP), od momentu wejścia w życie nowelizacji PZP, zamawiający ma obowiązek, by niezwłocznie po otwarciu ofert, zamieścić na swojej stronie internetowej informacje dotyczące:
1) kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia,
2) firm oraz adresów wykonawców, którzy złożyli oferty w terminie,
3) ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach.
Przed wejściem w życie nowelizacji, ustawa PZP nie zawierała takiego przepisu. Nie było również praktyki, aby informacje z otwarcia ofert były publikowane na stronie internetowej. Zgodnie z poprzednią wersją art. 86 ust. 5 ustawy PZP, informacje z otwarcia ofert zamawiający przekazywał niezwłocznie jedynie na wniosek wykonawców, którzy nie byli obecni na otwarciu ofert.
W praktyce:
Obowiązek zamieszczenia na stronie internetowej informacji z otwarcia ofert...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta