Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polak na celowniku

27 września 2016 | Świat | Jędrzej Bielecki
Harlow, miasto, gdzie miesiąc temu angielscy nastolatkowie zabili Polaka. Wspólny brytyjsko-polski patrol policji.
źródło: AFP
Harlow, miasto, gdzie miesiąc temu angielscy nastolatkowie zabili Polaka. Wspólny brytyjsko-polski patrol policji.

Średnio co 10 minut policja otrzymuje zawiadomienie o przestępstwie na tle rasowym lub narodowym. Niezgłoszonych przypadków jest wiele razy więcej

Na ataki w szczególnym stopniu są narażeni polscy imigranci.

– Stali się symbolem zagrożenia, występują w tej roli na przemian z muzułmanami, zależnie od wydarzeń – mówi „Rzeczpospolitej" Jon Burnett, ekspert londyńskiego Institute of Race Relations (IRR).

Oficjalne statystyki robią wrażenie. Złe. W ciągu roku policja na Wyspach notuje ok. 52 tys. „przestępstw z nienawiści" (hate crime) – od groźby słownej, splunięcia, popchnięcia po nienawistne napisy, a nawet agresję fizyczną. Najtragiczniejszym z nich było zabicie w Harlow polskiego imigranta przez grupę lokalnych nastolatków.

Jeśli wierzyć danym OBWE, sytuacja na Wyspach jest wielokrotnie gorsza niż w innych, porównywalnych krajach Europy – w Niemczech podobnych przypadków było w 2014 r. (ostatnie dostępne dane) nieco ponad 3 tys., w Hiszpanii 1,3 tys., a w Polsce niespełna 800.

Lepsza rejestracja

Paul Giannasi, szef międzyresortowego programu ds. zwalczania przestępstw z nienawiści, nie bez racji podkreśla jednak: w Wielkiej Brytanii notujemy tak wiele aktów agresji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10559

Wydanie: 10559

Spis treści
Zamów abonament