Przed finiszem kariery zawodowej etat pewniejszy
UMOWY | Firmie trudno pożegnać tych, którzy są już w wieku przedemerytalnym, gdyż ich zatrudnienie jest szczególnie chronione. Ogranicza to wypowiadanie im angaży oraz zmianę warunków pracy lub płacy.
Szef nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zabrania tego art. 39 k.p. Niedopuszczalne jest też złożenie im wypowiedzenia zmieniającego (z wyjątkiem sytuacji określonych w art. 43 k.p.). Ustanowienie tego zakazu ma zagwarantować pracownikom w wieku przedemerytalnym stałość zatrudnienia, a w konsekwencji pewność uzyskiwania środków utrzymania w tym okresie życia, kiedy ich szanse na zdobycie nowej pracy są bardzo ograniczone.
Jaki wiek emerytalny
Artykuł 39 k.p. ustala dwie przesłanki objęcia pracownika przewidzianą w nim ochroną. Pierwsza to wkroczenie w okres czterech lat poprzedzających osiągnięcie wieku emerytalnego, a druga posiadanie stażu emerytalnego (okresu składkowego i nieskładkowego) umożliwiającego uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem wieku emerytalnego. Proste wyliczenie wskazuje, że chodzi tu o staż wymagany przez przepisy emerytalne prawa pomniejszony o cztery lata.
Wiele problemów wywołuje prawidłowe określenie wieku uprawniającego pracownika do korzystania z ochrony z art. 39 k.p. Chodzi tu o osiągnięcie wieku, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta