Nie mniej niż 1000 zł zasiłku macierzyńskiego na miesiąc
Gdy zasiłek macierzyński, pomniejszony o zaliczkę na PIT jest niższy niż kwota świadczenia rodzicielskiego, powinien zostać podwyższony. Odpowiada za to płatnik zasiłku.
Od prawie 10 miesięcy obowiązuje nowe świadczenie rodzinne, świadczenie rodzicielskie, wypłacane przez organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o nie.
Dla kogo
Od 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1217), nowelizująca m.in. ustawę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przyznała ona stałą, miesięczną kwotę 1000 zł netto w związku z urodzeniem dziecka albo z przysposobieniem lub objęciem opieką dziecka do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego zdecydowano o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Świadczenie rodzicielskie przysługuje osobie, która nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa związanych z macierzyństwem lub rodzicielstwem, czyli nie ma uprawnień do zasiłku macierzyńskiego oraz w związku z urodzeniem lub przyjęciem dziecka na wychowanie nie otrzymuje uposażenia. Świadczenie nie należy się, jeżeli drugi z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta