Uzdrowić system i pracownika
zdrowie | Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia przez państwo, ale i przez przedsiębiorców, postulują eksperci I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP.
karolina kowalska
Ponad 80 propozycji rozwiązań mających pomóc w usprawnieniu systemu ochrony zdrowia znalazło się w „Księdze rekomendacji", którą w ostatnim dniu Kongresu eksperci przekazali ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi. 120 naukowców, lekarzy, ekonomistów i ekspertów pracujących nad opracowaniem księgi zgodziło się, że najpilniejszych zmian wymaga organizacja i zarządzanie służbą zdrowia, ale przede wszystkim jej finansowanie.
Dlatego wśród postulatów wypracowanych podczas 16 paneli dyskusyjnych znalazło się zalecenie, by nakłady na ochronę zdrowia zostały zwiększone z 4,5 proc. do minimum 6 proc. PKB, czyli średniej w krajach Organizacji Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Urealnić wyceny świadczeń
– Jest oczywiste, że znaczenie ma zarówno poziom wydatków, jak i ich efektywność – mówił podczas Kongresu Jakub Szulc, ekonomista, były wiceminister zdrowia, a dziś dyrektor w firmie EY. – Im mniej przeznaczamy na zdrowie, tym bardziej powinniśmy dbać, by wydatki były efektywne. Należy na nie spojrzeć z punktu widzenia relacji kosztów pośrednich do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta