Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

04 października 2016 | Administracja | Anna Puszkarska


Postępowanie | Od 8 września dalsze prowadzenie obu egzekucji przejmuje organ, który jako pierwszy dokonał zajęcia. Jeżeli nie można ustalić pierwszeństwa, właściwy jest organ, który prowadzi egzekucję w celu zaspokojenia należności w wyższej kwocie.

Anna Puszkarska, radca prawny

Wprowadzone modyfikacje wynikają z ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). Art. 2 nowelizacji wprowadził zmiany w kodeksie postępowania cywilnego (dalej k.p.c.), a art. 3 nowelizacji - w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.). Nowelizacją odstąpiono od sądowego modelu rozstrzygania o zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej oraz wprowadzono ustawowy model rozstrzygania o tym zbiegu. Zgodnie z art. 21 ust. 4 i 5 nowelizacji nowe regulacje stosuje się do zbiegów egzekucji administracyjnej i sądowej, które nastąpiły po wejściu w życie nowelizacji (8 września 2016 r.).

Zbieg egzekucji

Przed nowelizacją, w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej do tej samej nieruchomości, rzeczy albo prawa majątkowego lub niemajątkowego, organ egzekucyjny wstrzymywał czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela, zobowiązanego lub z urzędu i przekazywał akta egzekucji administracyjnej sądowi rejonowemu zgodnie z przepisami k.p.c. (art. 62...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10565

Wydanie: 10565

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament