Nowy, trwały podział Niemiec
Kolejną rocznicę zjednoczenia Niemiec przesłania konflikt o traktowanie imigrantów. Wschód oddala się od Zachodu.
Parę dni temu podrzucono do meczetu w Poczdamie świński ryj. W niedzielę w Dreźnie tłum zwolenników Pegidy, czyli ruchu Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu, obrzucił wyzwiskami burmistrza, który przyjmował delegację muzułmanów. W tym imama podpalonego tydzień temu meczetu. W nocy z soboty na niedzielę zapłonęło kilka samochodów policyjnych.
Zdaniem niemieckich mediów wszystkie te wydarzenia mają związek z obchodzonymi w Dreźnie uroczystościami kolejnej rocznicy zjednoczenia Niemiec. Przybyła kanclerz Angela Merkel, prezydent Joachim Gauck i cała elita polityczna kraju. Wtedy w tłumie rozległy się okrzyki: „Zdrajczyni", „Spadaj", „Merkel musi odejść".
Obecność najważniejszych osobistości na uroczystościach rocznicy zjednoczenia z 3 października 1990 roku to rytuał. Jak i coroczne rządowe raporty na temat skutków zjednoczenia. Zawsze tryskały optymizmem.
Jednak ubiegły rok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta