Darmowe warsztaty w Polsce są związane z działalnością gospodarczą
Stosowanie prewspółczynnika przez instytucję kultury zależy od rodzaju prowadzonych działań.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 sierpnia 2016 r. (sygn. IBPP3/4512-297/16-1/EJ) rozstrzygał kwestię dotyczącą odliczania podatku VAT naliczonego przez teatr, który prowadzi zarówno odpłatną działalność, jak i różnego rodzaju bezpłatne projekty z zakresu kultury, mające na celu z jednej strony upowszechnianie kultury teatralnej w społeczeństwie, a z drugiej promocję odpłatnej działalności teatru. Samorządowa instytucja kultury (teatr), której organizatorem jest gmina, zwróciła się do ministra finansów z zapytaniem dotyczącym obowiązku stosowania przepisów w zakresie mechanizmu częściowego odliczania VAT według pre-współczynnika.
Wątpliwości podatnika dotyczyły dwóch typów projektów, których organizacja stanowi zadanie teatru wynikające z jego statutu. Pierwszym z nich jest projekt „Laboratorium", który polega na organizacji warsztatów, w ramach których odbywa się czytanie dzieła scenicznego (dramatu). Obecnie widzowie biorący udział w warsztatach mają prawo wstępu po wykupienia biletu, ale teatr rozważa umożliwienie w przyszłości skorzystania widowni z udziału w tego typu wydarzeniu bez odpłatności. Wnioskodawca podkreślił, że celem projektu jest podjęcie przez teatr decyzji o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta