Organ odwoławczy może zlecić analizę urbanistyczną
Odmowa ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu przez organ I instancji nie oznacza automatycznie, że organ II instancji nie może wydać decyzji reformatoryjnej, w której ustali warunki zabudowy i zagospodarowania.
Nie istnieje bowiem przepis prawa, z którego miałaby wynikać "super" norma prawna zakazująca takiego procederu organowi odwoławczemu wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 lipca 2016 r. (sygn. II OSK 2198/15). Orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.
Warunki zabudowy dla schroniska
W lutym 2010 r. inwestor wystąpił do właściwego wójta gminy o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie hotelu dla zwierząt. Organ I instancji pięciokrotnie odmawiał inwestorowi ustalenia warunków zabudowy dla wyżej wymienionej inwestycji. Decyzje wójta, na sutek odwołań i skarg inwestora do sądów administracyjnych były uchylane przez samorządowe kolegium odwoławcze (trzykrotnie) i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. akt II SA/Łd 1519/10; skarga kasacyjna od tego wyroku została oddalona wyrokiem z 8 listopada 2012 r., sygn. akt II OSK 1198/11).
Wreszcie, decyzją z lutego 2014 r., SKO po przeprowadzeniu analizy w zakresie funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zleceniu uprawnionemu urbaniście projektu decyzji w sprawie warunków zabudowy (stanowiącego podstawę do wydania rozstrzygnięcia w sprawie), orzekło merytorycznie tj. uchyliło decyzję wójta gminy a także ustaliło sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla planowanej inwestycji (art. 138...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta