Piractwo osłabia rynek muzyki
Rozrywka | Choć serwisy streamingowe rosną, młodzi słuchacze wciąż korzystają z nielegalnej muzyki, pozbawiając branżę części wpływów.
magdalena lemańska
Na 13 największych muzycznych rynkach świata pirackiej muzyki słuchała w ostatnim półroczu ponad jedna trzecia (a dokładnie 35 proc.) internautów – wynika z badania Ipsos Connect przeprowadzonego na zlecenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Branży Fonograficznej (IFPI) . W grupie najmłodszych odbiorców 16–24-letnich ten odsetek był jeszcze wyższy (aż 55 proc.), a w kolejnych grupach wiekowych spadał, do 17 proc. wśród osób w wieku 55–64 lata.
– Wraz z pojawieniem się serwisów streamingowych zmieniły się metody, z wykorzystaniem których dochodzi do takich naruszeń. Tradycyjne pobieranie pirackich plików ustępuje pobieraniu nielegalnie skopiowanych streamingowanych w internecie utworów, które stało się najpopularniejszą formą tego rodzaju działań – podają autorzy raportu IFPI.
Nowe sposoby piratów
Z raportu organizacji wynika, że przyzwolenie na korzystanie z nielegalnej muzyki jest duże – aż 66 proc. internautów przyznaje, że kiedy szuka w internecie darmowej muzyki, nastawia się na znalezienie pirackiego źródła. Ze wspomnianego wcześniej pobranego w sieci piratowanego streamingu korzysta aż 30 proc. internautów (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta