Sprzeciw społeczności lokalnej nie zablokuje decyzji
W toku postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej, w ramach którego przeprowadzana jest tzw. ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, organ administracji jest zobowiązany zapewnić udział społeczeństwa. Udział ten jest gwarantowany m.in. poprzez umożliwienie społeczeństwu złożenia uwag i wniosków, które następnie organ jest zobligowany rozpatrzeć.
Natomiast sprzeciw społeczności lokalnej wobec inwestycji objętej wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej nie stanowi w żadnym wypadku podstawy prawnej do odmowy wydania takiej decyzji. Jeżeli społeczeństwo przeciwne jest planowanej inwestycji, to organ nie powinien przeprowadzać dodatkowego dowodu na okoliczność, czy stanowisko społeczeństwa jest uzasadnione okolicznościami obiektywnymi.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lipca 2016 r. (II OSK 608/15), w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 5 listopada 2014 r. (II SA/Kr 809/14). Wyrok został wydany w oparciu o następujący stan faktyczny.
Inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni wiatrowej. Inwestycji przeciwna była społeczność lokalna. Burmistrz miasta odmówił wydania decyzji środowiskowej.
Decyzję odmowną organ uzasadnił tym, że wprawdzie inwestycja spełnia wymogi określone przepisami prawa, to jednak jej lokalizacja zagraża dobrom chronionym innych obywateli (ich zdrowiu) oraz korzystaniu ze środowiska jako dobra publicznego. W tej sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta