Ile rzetelnych firm upadnie w wojnie z oszustami
Ustawodawca powinien stworzyć realne narzędzia do walki z wyłudzeniami VAT, a nie jedynie poprawić w krótkim czasie statystyki ściągalności podatków kosztem uczciwych przedsiębiorców – zauważają eksperci Andrzej Puncewicz i Michał Borowski.
W ostatnim czasie organy skarbowe zintensyfikowały działania wobec podatników, w szczególności w obszarze VAT i tzw. przestępstw karuzelowych. Ministerstwo Finansów chwali się wydaniem w pierwszym półroczu bieżącego roku decyzji wymiarowych na kwotę 9,6 mld zł. Coraz częściej widać jednak, że działania skarbówki dotykają rzetelnych przedsiębiorców, powodując realne ryzyko ich upadku. Czy będzie się czym chwalić, jeśli się okaże, że część tych decyzji była błędna, ale przedsiębiorca upadł, zanim zdążył udowodnić swoją niewinność? Problem jest szczególnie widoczny w przypadku tzw. przestępstw karuzelowych VAT, gdyż w tych przypadkach najczęściej skarbówka nie ściga tych, którzy rzeczywiście wyłudzali VAT, lecz tych, którzy na którymś etapie nabyli towar wykorzystany wcześniej lub później do wyłudzenia podatku. Niniejszy artykuł nie jest poświęcony zagadnieniom merytorycznym związanym z przepisami podatkowymi. W praktyce bardzo często racja merytoryczna może bowiem nie wystarczyć dla skutecznej obrony podatnika z uwagi na to, że nie dotrwa on do prawomocnego zakończenia sporu.
Karuzele VAT – krótko o istocie sporu
Przestępstwa karuzelowe to jeden z najpopularniejszych sposobów wyłudzania VAT w całej Europie. W skrócie proceder polega na tworzeniu łańcucha transakcji tym samym towarem, w którym na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta