Trudno jest zabrać spółce swoje nazwisko
Zmiana firmy nie obliguje wspólników do zmiany adresu internetowego na odpowiadający nowej nazwie firmy.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 30 czerwca 2016 r. (I ACa 1360/15) w sprawie, która była efektem konfliktu między wspólnikami spółki Biuro X, wykonującej kompleksową obsługę projektową inwestycji.
Wspólnik na marginesie
Spółkę założyli Czesław D. oraz Marian J. Nazwisko pierwszego z nich było elementem firmy, czyli nazwy spółki. Potem do założycieli dołączył kolejny wspólnik, znaczące udziały w spółce zyskały także żony wspólników. Po blisko dekadzie Czesław D. i jego żona powołali inną, konkurencyjną spółkę, choć w starej nadal mieli 40 proc. udziałów. Pozostali dwaj wspólnicy wyrazili jednak zgodę, by D. zajmował się interesami konkurentki i wykonywał w jej ramach prace projektowe. Wkrótce jednak między wspólnikami zaczęło iskrzyć. Spółka Czesława D. i jego żony zarejestrowała na siebie logo, używane dotychczas przez Biuro X. Zdaniem pozostałych wspólników było to nielojalne. Zaczęli marginalizować rolę Czesława D. w spółce. On z kolei zarzucał wspólnikom m.in. prowadzenie kreatywnej księgowości i wyprowadzanie z niej kapitału. Wtedy też D. poinformował wspólników, iż wycofuje swoje nazwisko z firmy Biura X. Wraz z żoną nosił się z zamiarem wystąpienia ze spółki.
Zwołane na wniosek Czesława D. nadzwyczajne zgromadzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta