Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno jest zabrać spółce swoje nazwisko

28 października 2016 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

Zmiana firmy nie obliguje wspólników do zmiany adresu internetowego na odpowiadający nowej nazwie firmy.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 30 czerwca 2016 r. (I ACa 1360/15) w sprawie, która była efektem konfliktu między wspólnikami spółki Biuro X, wykonującej kompleksową obsługę projektową inwestycji.

Wspólnik na marginesie

Spółkę założyli Czesław D. oraz Marian J. Nazwisko pierwszego z nich było elementem firmy, czyli nazwy spółki. Potem do założycieli dołączył kolejny wspólnik, znaczące udziały w spółce zyskały także żony wspólników. Po blisko dekadzie Czesław D. i jego żona powołali inną, konkurencyjną spółkę, choć w starej nadal mieli 40 proc. udziałów. Pozostali dwaj wspólnicy wyrazili jednak zgodę, by D. zajmował się interesami konkurentki i wykonywał w jej ramach prace projektowe. Wkrótce jednak między wspólnikami zaczęło iskrzyć. Spółka Czesława D. i jego żony zarejestrowała na siebie logo, używane dotychczas przez Biuro X. Zdaniem pozostałych wspólników było to nielojalne. Zaczęli marginalizować rolę Czesława D. w spółce. On z kolei zarzucał wspólnikom m.in. prowadzenie kreatywnej księgowości i wyprowadzanie z niej kapitału. Wtedy też D. poinformował wspólników, iż wycofuje swoje nazwisko z firmy Biura X. Wraz z żoną nosił się z zamiarem wystąpienia ze spółki.

Zwołane na wniosek Czesława D. nadzwyczajne zgromadzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10586

Wydanie: 10586

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament