Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa CETA uratowana

28 października 2016 | Ekonomia
Kraj klonowego liścia nie należy do czołowych partnerów handlowych Unii. Jest dopiero na 12. miejscu.
źródło: Rzeczpospolita
Kraj klonowego liścia nie należy do czołowych partnerów handlowych Unii. Jest dopiero na 12. miejscu.
Maciej Stańczuk, ekspert Pracowdawców RP
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Maciej Stańczuk, ekspert Pracowdawców RP

Belgia wreszcie zgodziła się na podpisanie umowy o wolnym handlu z Kanadą. Ostatnia przeszkoda ze strony Unii Europejskiej została więc usunięta.

Anna Słojewska z Brukseli

W piątek, po kilku dniach wyczerpujących belgijsko-belgijskich negocjacji, zostało osiągnięte porozumienie o poparciu dla CETA. Blokowały je trzy z sześciu parlamentów regionalnych Belgii: Walonii, Brukseli, społeczności francuskojęzycznej i niemieckojęzycznej.

Po południu zebrali się ambasadorowie 28 państw UE, żeby przeanalizować dołączoną do CETA belgijską deklarację i przygotować procedurę wydania zgody przez ministrów 28 państw.

Jeszcze w piątek ma nastąpić zakończenia wszystkich formalnych procedur. Zbiorą się parlamenty regionalne Belgii, żeby wydać zgodę na CETA, a ministrowie złożą podpisy. W sobotę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zadzwoni do premiera Kanady Justina Trudeau, żeby uzgodnić termin podpisania umowy przez UE i Kanadę. Szczyt zaplanowany na 27 października, wobec opóźnienia w negocjacjach, został odwołany.

Głos sprzeciwu

Opór wobec CETA zgłosił na kilka dni przed planowanym podpisaniem umowy parlament Walonii i to za nim poszedł region Brukseli oraz władze mniejszości niemieckojęzycznej. W skomplikowanej federalnej strukturze państwa belgijskiego rząd musi uzyskać zgodę wszystkich regionów i wspólnot językowych na zaakceptowanie międzynarodowej umowy handlowej.

Walonia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10586

Wydanie: 10586

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament