Nowe rozwiązania niosą też ryzyko
Firmy wprowadzające nowatorskie produkty i usługi muszą pamiętać nie tylko o ponadprzeciętnych zyskach.
Stopy zwrotu z innowacyjnych projektów potrafią zawrócić w głowie. Szczególnie w porównaniu z realnym oprocentowaniem lokat, które w ostatnich latach wynosiło ok. 4 proc., a ostatnio tylko 3 proc. rocznie.
Ogromne zyski
Przez pięć lat akcje CD Projektu, firmy wydającej słynną grę „Wiedźmin", podrożały o 700 proc. W podobnym stopniu, ale zaledwie przez dwa miesiące, zwiększyły wartość akcje 11 bit studios, wydawcy takiego hitu jak „This War of Mine". Mocno zyskiwały też firmy biotechnologiczne, np. kardiologiczny Medicalgorithmics (1200 proc. przez dwa lata) czy opracowująca nowe leki Selvita (1000 proc. przez ponad trzy lata). Bioton, jeden z kilku na świecie producentów insuliny, dał początkowo zarobić inwestorom przez rok aż ponad 1000 proc., zaś Cormay, produkujący analizatory krwi, podrożał przez dwa i pół roku o 1200 proc.
Sporo dały zarobić także firmy z innych branż. O ponad 2000 proc. przez pięć lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta