Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorstwa osób fizycznych będzie można ocalić

28 października 2016 | Prawo w biznesie | Łukasz Żuławiński Robert Uhl

Głównym zadaniem instytucji prokurenta mortis causa byłoby tymczasowe zarządzanie dziedziczonym przedsiębiorstwem do czasu działu spadku. Wszelkie czynności podejmowałby on we własnym imieniu, lecz na rachunek spadkobierców.

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad założeniami do ustawy, która w założeniu ma ułatwić firmom prowadzonym na podstawie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) sukcesję pokoleniową w wypadku śmierci przedsiębiorcy. Jak dotąd opublikowany został projekt założeń do projektu ustawy.

Problem sukcesji pokoleniowej firm rodzinnych uwidacznia się szczególnie w przypadku firm prowadzonych na podstawie wpisu w CEIDG. W obecnym stanie prawnym, wraz ze śmiercią przedsiębiorcy prowadzona przez niego tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza nie może być kontynuowana na dotychczasowych zasadach. Do czasu działu spadku i uregulowania kwestii sukcesji spadkowej zarządzanie przedsiębiorstwem jest znacząco utrudnione, a ponadto, powstaje stan niepewności co do tego, jaki jest krąg podmiotów, które będą kontynuować prowadzenie przedsiębiorstwa. Co więcej, w chwili śmierci przedsiębiorcy z mocy prawa wygasają umowy o pracę (o ile jednocześnie nie następuje przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę), niektóre umowy cywilnoprawne, a także decyzje administracyjne niezbędne do wykonywania danej działalności.

Identyfikując te problemy Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instrumentów prawnych mających na celu umożliwienie kontynuacji działalności przedsiębiorstwa bezpośrednio po śmierci przedsiębiorcy, a jednocześnie zachowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10586

Wydanie: 10586

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament