Jak rozwiązać umowne komplikacje
Czy wspólnik spółki cywilnej może wypowiedzieć swój udział oraz czy można przejąć dług innej osoby
Czy wspólnik spółki cywilnej może wypowiedzieć swój udział
Jestem wspólnikiem 4-osobowej spółki cywilnej. Umowę zawarto na 3 lata. Nie jestem zadowolony ze współpracy z pozostałymi trzema wspólnikami - ciągłe konflikty o sposób prowadzenia interesów. W związku z tym, chciałbym wypowiedzieć swój udział ze skutkiem natychmiastowym. Kontrakt spółki wyklucza jednak taką możliwość. Co w takiej sytuacji mogę zrobić – pyta czytelnik.
Zasadą jest, że, gdy umowę spółki cywilnej zawarto bezterminowo, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na 3 miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Tak stanowi norma art. 869 § 1 k.c. Istnieje jednak ewentualność natychmiastowego odejścia ze spółki, chociażby czas jej trwania był oznaczony. Pozwala na to brzmienie § 2 cytowanego przepisu. Konieczne jest jednak zaistnienie ważnych ku temu powodów. Należy podkreślić, iż omawiany przepis (tj. art. 869 § 2 k.c.) ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Wszelkie przeciwne zastrzeżenia wspólników są zatem nieważne.
Jeżeli umowa konkretnej s.c. nie stanowi inaczej, oświadczenie o wypowiedzeniu udziału składa się pozostałym wspólnikom. Dla celów dowodowych powinno przybrać ono formę pisemną. Jak uznał Sąd Apelacyjny w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta