Były pracownik spółki cywilnej dostanie świadczenie przedemerytalne
Wyrejestrowanie w ewidencji oraz faktyczne i trwałe zakończenie działalności to likwidacja pracodawcy. Dotyczy to też firm prowadzonych przez osoby fizyczne. Starsze osoby tracące przez to etat mogą liczyć na wsparcie z ZUS.
Jeśli pracownik stracił pracę z powodu likwidacji firmy, może uzyskać z ZUS świadczenie przedemerytalne. Ma ono na celu zapewnienie środków utrzymania osobom, które utraciły pracę, a nie spełniają jeszcze warunków koniecznych do uzyskania emerytury.
W praktyce wątpliwości budzi jednak ustalenie, kiedy można uznać, ze dochodzi do likwidacji pracodawcy.
Zasady uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego określa ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU z 2013 r., poz. 170 ze zm.; dalej: ustawa). Przewiduje ona różne możliwości nabycia uprawnień do tego świadczenia w zależności od wieku danej osoby, okresu uprawniającego do emerytury, okresu zatrudnienia w zakładzie albo pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz okresu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Lista uprawnionych
Prawo do tego świadczenia przysługuje m.in. osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy:
- ukończyła co najmniej 56 lat – kobieta oraz 61 lat – mężczyzna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta