Firmy zapłacą za energetyczne audyty
Jednym z ważniejszych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców przez obowiązującą od początku października ustawę o efektywności energetycznej jest nakaz wykonania audytu energetycznego.
Uchwalona 20 maja 2016 r. nowa ustawa o efektywności energetycznej weszła w życie 1 października 2016 r. zastępując dotychczasowe regulacje w tym zakresie. Nowe przepisy regulują cztery obszary, tj.:
- zasady opracowywania krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej;
- zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej;
- zasady realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii przez tzw. podmioty zobowiązane, czyli spółki energetyczne oraz określone rodzaje odbiorców końcowych;
- zasady przeprowadzania audytu energetycznego przez duże przedsiębiorstwa niezależnie od branży. Nas dziś interesuje przede wszystkim ta ostatnia kwestia, istotna z punktu widzenia dużych przedsiębiorców.
Kluczowa analiza
Ustawa o efektywności energetycznej nakłada obowiązek wykonywania okresowego audytu energetycznego w dużych przedsiębiorstwach. Audyt ma na celu wskazanie możliwych do uzyskania w przedsiębiorstwie oszczędności energii. W myśl art. 37 ustawy audyty energetyczne opierają się na następujących wytycznych:
- audyt należy przeprowadzać na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii oraz, w przypadku energii elektrycznej, zapotrzebowania na moc;
- zawiera szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta