Kredyt na innowacje technologiczne wystartuje już w styczniu
400 mln zł będą mogły pozyskać mikro, małe i średnie firmy na spłatę kredytów finansujących inwestycje związane z wykorzystywaniem przełomowych technologii. Warunkiem jest samodzielne wdrożenie takiej technologii, rozpoczęcie produkcji nowego produktu, a wcześniej złożenie wniosku o pomoc. Michał Kołtuniak
Zgodnie z harmonogramem naboru wniosków na 2017 rok w programie „Inteligentny rozwój" już 16 stycznia ma zostać ogłoszony kolejny konkurs w działaniu 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne". Przedsiębiorcy będą mieli ponad miesiąc na zapoznanie się z dokumentacją konkursową (regulamin, wytyczne, kryteria wyboru projektów) a od 20 lutego do 29 marca będą mogli składać wnioski o dofinansowanie.
Wykorzystując środki z tej części programu „Inteligentny rozwój", przedsiębiorca może postawić na rozbudowę hal produkcyjnych, wyposażyć je w nowe urządzenia, maszyny, linie technologiczne, kupić wartości niematerialne i prawne (patenty, licencje, know-how, inną nieopatentowaną wiedzę techniczną). Za kwalifikowane uznaje się także wydatki na materiały i usługi budowlane. Można więc inwestować we wszystko, co przyczyni się do rozwoju firmy i pozwoli jej wprowadzić na rynek nowy towar, usługę lub proces. I to jest jeden z kluczowych warunków, który trzeba spełnić, chociaż nie jedyny. Drugi jest taki, że firma musi samodzielnie wdrożyć nową technologię, która pozwoli na produkcję tego nowego towaru (świadczenie usługi, wprowadzenie procesu).
Własna lub nabyta
Nowa technologia może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta