Rozliczenie udziału wspólnika w przypadku wystąpienia ze spółki osobowej
Jak można wystąpić ze spółki jawnej, która jest jednocześnie firmą rodzinną, aby pozostali wspólnicy-krewni mogli nadal prowadzić biznes?
Pytanie nieodzownie łączy się z problematyką rozliczenia udziału wspólnika występującego ze spółki osobowej, gdy sama spółka trwa nadal. W spółce osobowej będącej jednocześnie firmą rodzinną dochodzi w którymś momencie do sytuacji, gdy senior, chcąc wystąpić z niej, przekazuje zarządzanie wspólnikom – członkom rodziny. Jaka może być w tej sytuacji optymalna forma wystąpienia przez niego ze spółki? Zagadnienie to jest obecnie bardzo popularne, zwłaszcza w kontekście sukcesji biznesu.
Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej skutkuje obowiązkiem dokonania niezbędnych rozliczeń pomiędzy spółką a wspólnikiem. Art. 65 § 1 k.s.h. stanowi, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki, udział kapitałowy jego albo spadkobiercy oznacza się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta