Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dama narodowa

30 grudnia 2016 | Kraj | Marek Kozubal
Adam Karol Czartoryski (po lewej), fundator Fundacji XX Czartoryskich, i wicepremier Piotr Gliński po podpisaniu umowy przekazania kolekcji Skarbowi Państwa.
autor zdjęcia: Radek Pietruszka
źródło: PAP
Adam Karol Czartoryski (po lewej), fundator Fundacji XX Czartoryskich, i wicepremier Piotr Gliński po podpisaniu umowy przekazania kolekcji Skarbowi Państwa.

Za 450 mln zł rząd kupił kolekcję Czartoryskich wartą kilka miliardów złotych.

To ułamek rzeczywistej wartości dóbr przejętych przez państwo. Bo szacunek przeprowadzony przez rzeczoznawców opiewa na 8 mld zł. Z kolei prof. Jan Święch, przewodniczący Rady Muzeum Narodowego w Krakowie, które kolekcję oraz nieruchomości właśnie przejmuje, ich wartość szacuje na 10 mld zł.

Majątek kupiony przez Skarb Państwa obejmuje około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych, ponadto budynki znajdujące się na Starym Mieście w Krakowie. Najbardziej znane dzieła zbioru to „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. W kolekcji są też m.in. dzieła Rembrandta, Augusta Renoira, Albrechta Dürera.

Umowa zawarta w czwartek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10637

Wydanie: 10637

Spis treści
Zamów abonament