Dobre praktyki to za mało, musi działać system bezpieczeństwa
Nawet nieduża restauracja w której dochodzi do przerobu żywności musi opracować dość rygorystyczny system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Przepisy żywnościowe nie uzależniają obowiązku ich wdrożenia od liczby zatrudnionych czy wielkości firmy.
Spór w sprawie dotyczył restauracji, która nie spełniała wszystkich wymogów sanitarno – czystościowych. Jej kłopoty miały związek z kontrolami przeprowadzonymi w połowie 2016 r. w wyniku których stwierdzono brak opracowanych zasad systemu HACCP, które mają zapewnić bezpieczeństwo żywności przez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych, a także ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu żywnością.
Wgląd do dokumentacji
W konsekwencji powiatowy inspektor sanitarny nakazał spółce - właścicielce lokalu do końca 2017 r., okazać do wglądu dokumentację opartą na zasadach systemu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP) dla realizowanej działalności.
Firma nie zgadzała się z takim rozstrzygnięciem. W odwołaniu przekonywała, że obowiązek wdrożenia HACCP dotyczy średnich zakładów, zatrudniających powyżej 50 pracowników. Natomiast małe zakłady, zobowiązane są do wdrożenia jedynie dobrych praktyk produkcyjnych i higienicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta