Uszczelnianie systemu odczują przedsiębiorcy i ich księgowi
VAT | Nowe elementy rejestrów spowodują, że biura rachunkowe nie będą mogły ujmować jedną kwotą sprzedaży klienta za cały okres na podstawie raportu fiskalnego. Ograniczenie kwartalnych rozliczeń to z kolei więcej pracy przy raportowaniu. Martyna Pożarowska
Rzadko zdarza się rok bez nowelizacji ustawy o VAT i nie inaczej rozpoczął się rok 2017. Zmian jest dużo i to bardzo różnorodnych. Część pierwotnych planów, na szczęście, nie znalazła się w ostatecznym tekście ustawy, ale z tych, które pozostały, nie wszystkie napawają optymizmem. Z czym zatem mierzą się przedsiębiorcy i ich księgowi od 1 stycznia 2017 r.?
1. Odwrotne obciążenie w usługach, zał. nr 14
Dotychczas krajowe usługi, w związku z nabyciem których zobowiązanym do rozliczenia podatku był nabywca, obejmowały wyłącznie przenoszenie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Od 1 stycznia 2017 r. do ustawy o VAT wprowadzono załącznik nr 14, w którym na pierwszym miejscu znalazło się owo przenoszenie uprawnień, a pozostałe pozycje: od 2 do 48 to różnego rodzaju usługi budowlane, wykończeniowe, a nawet remontowe (poz. 2–3 załącznika). Cel jest jasny: zapobiegnie wyłudzeniom VAT. Szansa na jego osiągnięcie jest tym większa, że zgodnie z dodanym właśnie ust. 1h w art. 17 podatnikiem jest nabywca, gdy zostaną łącznie spełnione cztery przesłanki:
1. usługa jest wymieniona w zał. nr 14,
2. usługodawcą jest podatnik VAT czynny,
3. usługobiorcą jest podatnik VAT czynny,
4. usługodawca świadczy usługi jako podwykonawca.
CO TO OZNACZA W PRAKTYCE
Źródłem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta