Lwów i Siedlce łączy Pogoń
„Pogoń dla Pogoni. Łączymy Polaków" – to pomysł na współpracę dwóch drużyn o tej samej nazwie. Jedna gra w Siedlcach, druga – we Lwowie.
Oba kluby dzieli ponad 600 kilometrów, ale to nie przeszkoda, bo wiele je łączy: zamiłowanie do historii polskiego sportu, chęć umacniania więzi pomiędzy mieszkańcami Siedlec i lwowską Polonią oraz pielęgnowanie relacji polsko-ukraińskich.
Lwowska Pogoń – powołana w 1904 roku jako Klub Gimnastyczno-Sportowy IV Gimnazjum – to jedno z najstarszych polskich stowarzyszeń piłkarskich. Słynną nazwę przyjęto w roku 1907, kiedy młodzież postanowiła się usamodzielnić i powołać do życia niezależny klub z własnym statutem. Tak zaczynała się historia galicyjskiego futbolu – Pogoń rywalizowała wówczas z drużynami lwowskimi – Czarnymi, Lechią i Hasmoneą oraz krakowskimi – Wisłą i Cracovią. W roku 1911 działacze klubu znaleźli się w gronie założycieli Związku Polskiego Piłki Nożnej (działającego w strukturach austriackich), z którego w niepodległej Polsce wyłonił się skład działaczy PZPN.
Właśnie w latach 20. Pogoń święciła największe triumfy – pomiędzy 1922 a 1926 rokiem czterokrotnie zdobywała mistrzostwo kraju. Zawsze w pierwszej lidze (choć było parę sezonów zakończonych niepokojąco blisko strefy spadkowej). 31 sierpnia 1939 roku lwowiacy zajmowali trzecie miejsce w tabeli za Ruchem Chorzów i Wisłą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta