VAT jak na dłoni. Co można wyczytać z JPK
DANE | Kluczowym testem prawidłowości rozliczeń VAT jest porównanie pliku JPK_VAT z deklaracją VAT-7 za ten sam okres. Sumy dla danego pola w JPK powinny odpowiadać kwotom z odpowiednich pozycji deklaracji. Brak zgodności sygnalizuje błędy.
25 sierpnia 2017 r. ok. 6000 dużych przedsiębiorstw po raz pierwszy wysłało elektroniczną ewidencję zakupów i sprzedaży VAT w formie pliku JPK_VAT. Szacuje się, że 25 lutego 2017 r. JPK_VAT złoży kilkadziesiąt tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek ten będzie już powszechny i obejmie wszystkich podatników VAT.
Uszczelnienie systemu podatkowego poprzez usprawnienie kontroli to główny cel wprowadzenia obowiązku raportowania danych w formie JPK. VAT, będący głównym źródłem dochodów podatkowych, ze względu na skalę obserwowanych nadużyć jest przedmiotem szczególnego zainteresowania władz skarbowych. Nic dziwnego, że to właśnie ten podatek stał się przedmiotem comiesięcznego raportowania danych w formacie JPK.
Dwie cechy wyróżniają pliki JPK_VAT od pozostałych struktur JPK: czysto podatkowy charakter (poprzez bezpośrednie powiązanie z deklaracjami VAT) i cykliczne raportowanie, bez wezwania organów. Łącznie cechy te czynią plik JPK_VAT bytem konstrukcyjnie zbliżonym raczej do deklaracji, niż do dowodu w postępowaniu skarbowym.
Dostarczając regularnie fiskusowi pełny obraz swoich rozliczeń VAT, podatnicy mogą się zastanawiać, czego organy będą szukały w plikach JPK_VAT i, co ważniejsze, w jaki sposób wykryć potencjalne nieprawidłowości, zanim zrobi to kontrola. Nie jest to łatwe – wszak plik w formacie XML jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta