Ukryta innowacyjność pokaże swoje oblicze
Wydatki firm na badania i rozwój do tej pory były sztucznie zaniżane. W tym roku możemy poznać prawdziwy stan ich technologicznego zaawansowania. michał duszczyk
Do polskich przedsiębiorców płyną gigantyczne pieniądze, które mają pobudzić innowacyjność gospodarki. Dotychczasowe efekty jednak rozczarowują. Według Głównego Urzędu Statystycznego aktywność innowacyjną wykazuje ledwie 19 proc. firm przemysłowych i tylko niecałe 11 proc. usługowych (dane za lata 2013–2015). W tym drugim przypadku odnotowano nawet spadek względem lat 2012–2014.
Jak przyznaje Anna Ciamciak z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, mimo dużych dotacji na innowacje oddziaływanie na polską gospodarkę jest niewidoczne. Badania Komisji Europejskiej dowodzą, że mamy aż o 65 proc. mniej rodzimych małych i średnich firm, które wprowadzają innowacje, niż wynosi unijna średnia.
Wina awersji do ryzyka
Tylko z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w latach 2007–2013 do rodzimego sektora MŚP trafiło 5 mld euro. Jednak mimo strumienia unijnych funduszy wskaźnik poziomu innowacyjności nie poszybował w górę. Od lat utrzymuje się on na poziomie 0,29 (przy maksymalnym pułapie 1)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta