Cytadela pamięci
Rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, które będą się znajdować na terenie dawnej carskiej twierdzy.
Mur Carnota, ceglany pierścień obronny otaczający Cytadelę Warszawską, choć miejscami zaczyna się kruszyć, niemal w całości zachował się w dobrym stanie. Robotnicy, którzy we wrześniu ubiegłego roku rozbierali jego fragment od strony Wybrzeża Gdyńskiego, byli pełni podziwu dla rosyjskich budowniczych sprzed niemal dwóch wieków. Idealnie równe, wąskie fugi, starannie powiązane ceglane wątki i dbałość o detale to dowód kunsztu dawnych murarzy. Na odcinku, gdzie powstaje wykop w wale prowadzący do wnętrza twierdzy w przyszłości, pod odtworzonym murem ma być tunel i nowa szeroka brama wjazdowa z betonu i fortenu, czyli stali pokrytej dekoracyjnym rdzawym nalotem. Ale zanim zwiedzający twierdzę dostrzegą w niej również cenny zabytek XIX w. sztuki fortyfikacyjnej, upłynie jeszcze chyba sporo czasu. Cytadela to bowiem wciąż przede wszystkim symbol rosyjskiego panowania nad Polską i jej stolicą, dawne więzienie i miejsce straceń.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta