Mieszany sposób użytkowania samochodów z częściową korzyścią
Do pełnego odliczenia VAT przy autach służbowych podatnik powinien wyeliminować potencjalną (nie faktyczną) możliwość eksploatowania ich dla celów prywatnych.
Firma jest podatnikiem VAT czynnym i prowadzi działalność m.in. w zakresie produkcji okien oraz drzwi. Użytkuje samochody osobowe (zarówno będące jej własnością, jak również w leasingu), które są przydzielane zatrudnionym pracownikom w celu właściwej realizacji powierzonych zadań służbowych. Spółka rozważa wprowadzenie zmian w wewnętrznej procedurze korzystania z samochodów służbowych. Zamierza wyodrębnić dwie kategorie aut, tj. użytkowe – ogólnodostępne dla pracowników do zadań służbowych oraz dyspozycyjne, przypisane do konkretnego pracownika.
Zgodnie z nowymi zasadami, pracownicy będą uprawnieni do użytkowania powierzonych pojazdów dyspozycyjnych również do celów innych niż służbowe. Z tego tytułu firma będzie potrącać z ich pensji stosowne wynagrodzenie, którego wysokość zostanie ustalona na poziomie stawek ryczałtowych przewidzianych w art. 12 ustawy o PIT. Wynagrodzenie to będzie należne za wszelkie korzystanie przez pracownika z pojazdów dyspozycyjnych, niezwiązane z wykonywanymi zadaniami służbowymi. Spółka tłumaczyła, że będzie traktować oddanie pojazdów do użytkowania prywatnego jako odpłatne świadczenie usług, więc będzie wystawiać na rzecz pracowników faktury VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta