Mąż podpisał umowę, żona nie jest podatnikiem
Wynajem tylko przez jednego z małżonków nieruchomości należącej do ich wspólnego majątku nie oznacza, że drugi także uzyskuje obrót opodatkowany VAT.
- Małżonkowie posiadają nieruchomość (lokal użytkowy) należącą do ich majątku wspólnego. Żadne z małżonków nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Planują wynająć nieruchomość osobie trzeciej w ramach tzw. najmu prywatnego. Umowa najmu zostanie podpisana tylko przez męża. Czy z tytułu umowy najmu lub dzierżawy podpisanej przez męża żona osiąga obrót opodatkowany VAT? – pyta czytelnik.
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (zob. art. 8 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Umowy najmu nieruchomości w rozumieniu przepisów o VAT są usługami.
Należy jednak pamiętać, że dana czynność podlega opodatkowaniu, jeżeli jest wykonana przez osobę działającą w charakterze podatnika VAT.
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta