Branża – fenomen polskiej gospodarki
W naszym kraju działa już około 200 zespołów tworzących produkcje na PC, konsole i urządzenia mobilne. Większość przychodów osiągają za granicą. katarzyna kucharczyk
Ponad 1,7 mld zł wart jest polski rynek gier i systematycznie rośnie. Niesztampowe pomysły, świetni programiści i graficy oraz dużo samozaparcia – to główne składniki przepisu na sukces polskich deweloperów. Dają pracę już tysiącom specjalistów i zamierzają znacząco zwiększać zatrudnienie.
Nie bez znaczenia jest też efekt marketingowy: co jest flagowym towarem eksportowym naszego kraju? Właśnie gry. Zresztą bardzo opłacalnym. CD Projekt wyliczył, że kilogram jego eksportu jest wart 286 euro wobec 1,7 euro w tradycyjnym przemyśle. A to właśnie ekspertem branża stoi. Większość przychodów twórcy gier wypracowują w Stanach Zjednoczonych, a coraz większy odsetek przypada na rynki azjatyckie.
Branża ma wsparcie
– Jako naród jesteśmy doceniani za jakość i innowacyjność produktów, odnosząc liczne sukcesy w różnych gatunkach gier, platformach sprzętowych i modelach biznesowych. Uważam, że rok 2017 będzie umacniał pozycję polskiej branży gier komputerowych na świecie – mówi Remigiusz Kościelny, szef Vivid Games....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta