Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ogłaszanie aktów normatywnych

18 marca 1997 | Prawo | ŻS

PIERWSZE CZYTANIE

Ogłaszanie aktów normatywnych

Rząd proponuje, by w Dzienniku Ustaw publikować wszystkie akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, tworzone przez organa naczelne i centralne, oraz umowy międzynarodowe. Monitor Polski docelowo byłby dziennikiem urzędowym dla ogłaszania aktów normatywnych nie mających takiego zasięgu.

Projektowana przez rząd ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych aktów prawnych w dziennikach urzędowych oraz o wydawaniu tych dzienników ma zastąpić anachroniczne przepisy z 30 grudnia 1950 r. Inaczej ustala przedmiot aktów ogłaszanych w Dz. U. i M. P. Precyzuje, występujący już w ustawodawstwie i akceptowany w orzecznictwie, podział na przepisy powszechnie obowiązujące, które muszą być wydawane na podstawie ustaw iwcelu ich wykonania, oraz przepisy "kierownictwa wewnętrznego"; te ostatnie kierowane tylko do jednostek podległych organowi wydającemu dany akt prawny. Zasada, że wszystkie przepisy uzyskują moc po ich prawidłowym ogłoszeniu, ma dotyczyć wyłącznie aktów powszechnie obowiązujących. Pozostałe byłyby także ogłaszane, zgodnie zzasadą jawności prawa, lecz ich obowiązywanie nie zależałoby od uprzedniego ogłoszenia.

Przewiduje się obligatoryjne ogłaszanie wszystkich aktów normatywnych; wyjątki -- odnoszące się wyłącznie do nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1025

Spis treści

Raporty

Zamów abonament