Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sędziowie znają prawo i potrafią je interpretować

18 marca 1997 | Prawo | WS

DYSKUSJA

Powszechnie obowiązująca wykładnia ustaw

Czy sędziowie znają prawo i potrafią je interpretować

WALERIAN SANETRA

Sędzia jest najwyższym ekspertem w kwestiach prawnych, a wykładnia normy prawnej jest immanentnym elementem procesu sądowego stosowania prawa. Swoistym zaprzeczeniem tej zasady były kiedyś wytyczne wymiarusprawiedliwości uchwalane przez Sąd Najwyższy, adzisiaj -- powszechnie obowiązująca wykładnia ustaw dokonywana przez Trybunał Konstytucyjny.

Po 1989 r. słusznie uznano, że wytyczne wymiaru sprawiedliwości nie mogą wiązać sędziów, gdyż kłóci się to m. in. z zasadą niezawisłości sędziowskiej i podległości sędziego tylko ustawie oraz znową wizją wymiaru sprawiedliwości, odpowiadającą wymaganiom demokracji i pluralizmu politycznego, gospodarczego i społecznego.

Zdziwienie więc musi budzić utrzymywanie instytucji powszechnie obowiązującej wykładni u staw, zwłaszcza że do naszego porządku prawnego została wprowadzona jeszcze przez konstytucję z 1952 r. i w zasadzie (poza dwoma znanymi mi wyjątkami) nie występuje w innych krajach. Tym bardziej dziwić musi dość jednolity ton licznych wypowiedzi, które ukazywały się także w "Rzeczpospolitej", krytykujących zamiar usunięcia z przyszłej konstytucji kompetencji TK do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni ustaw.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1025

Spis treści

Raporty

Zamów abonament