Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spalinowa przyszłość świata

18 marca 1997 | Nauka i Technika | KF

EKOLOGIA

W 2005 r. co trzeci Europejczyk będzie miał swoje cztery kółka

Spalinowa przyszłość świata

W 2005 r. po drogach Europy będzie jeździć 205 mln samochodów osobowych. Obecnie w UE na 1000 mieszkańców przypada 407 aut, w 2005 r. -- będzie ich 470. W Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji wskaźnik ten wynosi teraz 200, na początku przyszłego tysiąclecia na 1000 obywateli przypadnie ponad 300 samochodów osobowych. Samochód pozostanie w indywidualnej ocenie ludzi głównym środkiem transportu. Chociaż nasila się wrażliwość na potrzeby środowiska przyrodniczego, nie znajdzie to wyraźnego odbicia wzachowaniach, mało kto będzie rezygnował z jazdy wyłącznie ze względów ekologicznych -- wynika z badań ekspertów. Samochodów na całym świecie przybywa i to w szybkim tempie. Nie ustają też prace nad skonstruowaniem komfortowego i przyjaznego środowisku pojazdu komunikacji publicznej, ktory mógłby być alternatywą dla własnych czterech kółek.

Zero zanieczyszczeń

Brytyjski naukowiec James Randle z Uniwersytetu w Birmingham jest przekonany, że wcześniej czy później w śródmieściach lub całych miastach dopuszczalne będzie używanie tylko i wyłącznie pojazdów nie powodujących żadnych zanieczyszczeń powietrza. Samochody obok silników spalinowych muszą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1025

Spis treści

Raporty

Zamów abonament