Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok Europy

18 marca 1997 | Świat | CB

Rok Europy

C HRISTOPH BERTRAM

Historia posuwa się wielkimi krokami. Minęło parę lat od zakończenia II wojny światowej, zanim wyłoniły się nowe struktury europejskie, ale między 1948 a 1950 rokiem ukonstytuowały się. Kiedy zimna wojna zakończyła się nagle w 1989 r. , elementy nowego porządku materializowały się powoli. Teraz, w 1997 r. , wreszcie nadchodzą. Będzie to dla Europy rok czynu lub załamania.

Są duże szanse, iż NATO i UE zaczną otwierać się dla nowych demokracji Europy Wschodniej. Jednocześnie pojawią się nowe elementy w stosunkach między Rosją a NATO, jak również nowa struktura sojuszu atlantyckiego, która zapewni dalszą obecność USA oraz większy udział Europy w dźwiganiu brzemienia bezpieczeństwa. A dla Unii Europejskiej, pogrążonej w cieniu eurosceptycyzmu, rok 1997 może oznaczać przełom na drodze budowy pewnej siebie i przedsiębiorczej wspólnoty poprzez zrealizowanie w terminie najbardziej ambitnego projektu -- unii monetarnej i wspólnej waluty.

Ostateczne terminy podjęcia tych kroków nadejdą nieubłaganie w ciągu dziesięciu miesięcy. W połowie czerwca członkowie UE planują podpisanie nowego układu, który ma nadać ich współpracy większą spójność i uczynić Unię gotową do negocjacji z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1025

Spis treści

Raporty

Zamów abonament