Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwycięstwo pragmatyzmu

18 marca 1997 | Świat | KD

CHINY

Deng Xiaoping położył kres ideologicznym absurdom. Zrozumiał, że kampanie partyjne i apele nie spowodują rozwoju gospodarki.

Zwycięstwo pragmatyzmu

KAZIMIERZ DZIEWANOWSKI

Przez całą prasę na świecie przelał się w minionych tygodniach potop chińszczyzny. Umarł Deng Xiaoping i wszystkim publicystom wydało się -- zaiste nie bez racji -- że wobec wielkości i symbolicznego znaczenia tego wydarzenia nie można przejść obojętnie.

Ten niewielki wzrostem człowiek, nie sprawując formalnie żadnego urzędu i nie pełniąc żadnej oficjalnej funkcji -- z wyjątkiem prezesury federacji brydżowej - rządził przez wiele lat miliardem i dwustu milionami ludzi. Był jedną z najniezwyklejszych osobistości Dwudziestego Wieku, w którym nie brakowało przecież postaci niezwykłych: kochanych lub znienawidzonych, podziwianych lub zwalczanych, budzących niemal cześć religijną albo przeklinanych jako wysłannicy piekieł.

Deng Xiaoping był zarazem i jednym, i drugim. Zmienił na lepsze życie wielu milionów ludzi, odchodząc od ideologicznych absurdów maoizmu, który wpędził ogromne obszary kraju w klęski głodowe, zmarnował mnóstwo czasu i niebywałą ilość energii społecznej. Młodsi ludzie w Polsce i na świecie nie pamiętają dziś, że podczas tzw. Wielkiego Skoku całe dosłownie Chiny -- od chłopów w wiejskich komunach po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1025

Spis treści

Raporty

Zamów abonament