Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka niewiadoma

18 marca 1997 | Świat | MW

NATO

Ekipa Clintona musi przekonać do poszerzenia paktu sojuszników USA, Moskwę oraz amerykański Senat

Wielka niewiadoma

MARIA WňGROWSKA

Tak jak klucz do zaproszenia Polski i innych państw Europy Środkowej do rozmów o przystąpieniu do sojuszu atlantyckiego leży w rękach administracji waszyngtońskiej, tak akceptacja tych krajów jako członków NATO zależeć będzie w decydującej mierze od Senatu Stanów Zjednoczonych. W ubiegłejkadencji mogło się wydawać, że demokraci z rządu są mniej przychylni idei przyjęcia postkomunistycznej Europy do NATO niż republikanie z Senatu. Po ponownym wyborze Billa Clintona na prezydenta USA i objęciu stanowiska sekretarza stanu przez panią Madeleine Albright administracja wygląda na zdecydowaną, by poszerzenie NATO się dokonało. Stanowisko Senatu, zarówno republikańskiej większości jak i demokratycznej mniejszości, pozostaje natomiast wielką niewiadomą.

Nie można nawet być pewnym, że demokraci będą bardziej skorzy do ratyfikowania protokołu o przystąpieniu nowych państw niż republikanie -- tym bardziej że członków wyższej izby Kongresu dyscyplina partyjna nie wiąże. Republikanie, choćby ze względów na walkę międzypartyjną przed wyborami do Kongresu, które mają się odbyć późnym latem bądź jesienią 1998 r. , niekoniecznie muszą poprzeć poszerzenie. Do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1025

Spis treści

Raporty

Zamów abonament