Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieuniknione połączenie

18 marca 1997 | Ekonomia | PW

Polifarb Cieszyn -- Polifarb Wrocław

Nieuniknione połączenie

Planowane połączenie Polifarbu Cieszyn z Polifarbem Wrocław oznaczać będzie powstanie na polskim rynku firmy, która będzie w stanie skutecznie konkurować z zagranicznymi koncernami. Fuzja przyniesie zapewne zmniejszenie kosztów własnych firmy oraz zmianę profilu produkcji. W przypadku farb ilakierów wytwarzanych równocześnie w o bu firmach produkcja zostanie prawdopodobnie przeniesiona do jednego zakładu. Według szefów obydwu firm, w dłuższej perspektywie nie mają one szans na przetrwanie samodzielnie.

Sami nie daliby rady

Połączenie zostało niewątpliwie wymuszone wzrastającą konkurencją na polskim rynku ze strony zagranicznych firm. Są one obecne m. in. kapitałowo. W październiku ubiegłego roku Akzo Nobel przejął kontrolę nad trzecim co do wielkości polskim zakładem farb i lakierów, czyli Nobilesem Włocławek. Po przeprowadzeniu w lutym publicznej oferty akcji znacznie kapitałowo wzmocnił się Polifarb Dębica. Szefowie tej spółki otwarcie mówią o szukaniu strategicznego inwestora z branży. Niewykluczone, że będzie nim Polifarb Cieszyn-Wrocław po połączeniu. Zachodnie firmy zainteresowane są również innymi firmami wchodzącymi obecnie w skład narodowych funduszy inwestycyjnych. Należą do nich Polifarb Pilawa oraz Hajduki. W ubiegłym tygodniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1025

Spis treści

Raporty

Zamów abonament