Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozporządzanie majątkiem trwałym

18 marca 1997 | Prawo | WK

POLEMIKI

Minister Skarbu Państwa a przedsiębiorstwopaństwowe

Rozporządzanie majątkiem trwałym

WOJCIECH J. KATNER

Ustawa o urzędzie ministra Skarbu Państwa nie ograniczyła samodzielności przedsiębiorstw państwowych, lecz jedynie przeniosła -- co do niektórych czynności prawnych -- obowiązek powiadamiania i skutki z tym związane na inny szczebel wykonywania uprawnień właścicielskich.

W "Rzeczpospolitej" z 4 marca br. ukazała się wypowiedź Mariusza Piotrowskiego z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na temat nowego obowiązku przedsiębiorstwa państwowego powiadomienia ministra Skarbu Państwa o zamiarze rozporządzenia rzeczowymi składnikami majątku trwałego oraz nieodpłatnego oddania tych składników do korzystania innym podmiotom, jeżeli przedmiot czynności prawnej przekracza równowartość 50 tys. ECU. Autor porównuje stosowne przepisy ustawy o urzędzie Ministra Skarbu Państwa z 8 sierpnia 1996 r. (dalej: u. m. s. p. ) oraz ustawy o przedsiębiorstwach państwowych z 25 września 1981 r. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1997 r. (dalej: u. p. p. ) i dochodzi do wniosku, że obowiązek powiadomienia ministra Skarbu Państwa nie dotyczy przedsiębiorstw państwowych.

Ma on wiele racji pisząc, że nowym przepisom brak dostatecznej precyzji i nie jest właściwe wprowadzanie nowej regulacji bez należytego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1025

Spis treści

Raporty

Zamów abonament